O Oddziale

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie w 1948 roku powstał pierwszy na Podkarpaciu Oddział Noworodków, a w 1993 roku zaczął działać Oddział Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną. Przyjmuje on chore noworodki oraz te urodzone przedwcześnie, z małą i ekstremalnie małą masą ciała z całego województwa.

Nasz oddział to przede wszystkim wysoko wykwalifikowany personel medyczny, dyplomowane pielęgniarki i położne oraz lekarze pediatrzy – neonatolodzy, którzy każdego dnia wypełniają swoją misję, walcząc o zdrowie i życie małych pacjentów. Ich stała obecność pomaga uniknąć wielu zagrożeń, czyhających w pierwszych dniach życia na chore noworodki oraz umożliwia natychmiastową interwencję, w sytuacji, która tego wymaga.

Dzięki naszej wiedzy i z pomocą najnowocześniejszej, specjalistycznej aparatury medycznej (urządzenie do hipotermii, respiratory, inkubatory, aparat USG) udaje się nam trafnie zdiagnozować przypadki, zapewnić pacjentom profesjonalną opiekę lekarską i odnosić sukcesy w leczeniu chorych noworodków.

Jako jedyni na Podkarpaciu możemy zapewnić leczenie dzieci urodzonych w zamartwicy oraz prowadzić najnowocześniejszą terapię oddechową (n-CPAP, wentylacja konwencjonalna oraz oscylacyjna, terapia tlenkiem azotu).

W Oddziale Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną szczególną wagę przywiązuje się do zachowania niczym nieograniczonej bliskości rodziców z chorym maleństwem. Staramy się tym samym zapewnić im rodzinną atmosferę i maksymalny komfort w kontaktach z noworodkiem. Matka może przebywać przy dziecku o każdej porze dnia i nocy, co ma zbawienny wpływ na rozwój niemowlęcia i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak duży nacisk kładziemy na coraz bardziej popularną w ostatnich metodę kangurowania, która polega na bezpośrednim kontakcie skóry matki i dziecka.

Nasze dyplomowane pielęgniarki i położne z wielką życzliwością i z uśmiechem na ustach uczą opieki nad nowonarodzonym dzieckiem. Są niezwykle cenną pomocą dla mam, zwłaszcza tych, które po raz pierwszy powitały na świecie własne maleństwo.

Prowadzimy tez działalność dydaktyczną, min. uczymy lekarzy specjalizujących się w neonatologii, pediatrii i położnictwie oraz pielęgniarki i położne w zakresie terapii noworodka a także odbywają u nas staże podyplomowe młodzi lekarze.

powered by Edito CMS Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie projekt i realizacja: ideo