Podkarpackie Centrum Chirurgii Robotycznej

PODKARPACKIEGO
CENTRUM  CHIRURGII
ROBOTYCZNEJ

pacjenci będą mieli możliwość skorzystania z programu kwalifikacji realizowanego przez Podkarpackie Centrum Leczenia Raka Gruczołu Krokowego, warunkującego bezpłatne wykonanie zabiegu radykalnej prostatektomii  z użyciem Robota da Vinci.

Przyjęcia pacjentów odbywają się w Przyszpitalnej Poradni Urologicznej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie, przy ul. Szopena 2, po uprzednim kontakcie telefonicznym w następujących dniach:
  • wtorek od godz. 12:00 do 14:00
  • piątek od godz. 10:00 do 12:00

Telefon kontaktowy: 17 86 66 206

Pacjenci z aktualnie rozpoznaną chorobą, kierowani do operacji robotycznej będą przyjmowani w trybie pilnym.

Robot da Vinci zrewolucjonizował chirurgię umożliwiając bardzo precyzyjne wykonywanie zabiegów. Robot chirurgiczny da Vinci X będzie wykorzystywany do wykonywania zabiegów minimalnie inwazyjnych w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr  1 im. F. Chopina w Rzeszowie. Urządzenie produkowane przez amerykańską firmę Intuitive Surgical zostało po raz pierwszy wprowadzony do zastosowania klinicznego w 2000 r.. Aktualnie używana wersja w Centrum Chirurgii Robotycznej KSW Nr 1 urządzenia, to najnowsza czwarta generacja. Będzie wykorzystywany w najtrudniejszych operacjach, głównie onkologicznych.

Zasadnicze elementy robota to konsola i część robocza. Część robocza, umieszczona na ruchomej platformie składa się z czterech przegubowych, sterowalnych ramion. Stojąca oddzielnie konsola, połączona światłowodem z częścią roboczą, jest  miejscem, z którego chirurg wykonujący operację steruje ruchami narzędzi. Kamera endoskopowa  umożliwia  oglądanie pola operacyjnego w technologii 3D w 10-krotnym powiększeniu. Narzędzia w technologii  EndoWrist eliminują drżenie rąk, pozwalają na wykonywanie ruchów z nieograniczoną swobodą i dotarcie do trudno dostępnych miejsc  w czasie zabiegu, co daje możliwość precyzyjnego preparowania w szczególności naczyń i nerwów, w kluczowych dla zabiegu sytuacjach.

Korzyści dla pacjenta:

• Lepsza widoczność, dzięki 10-krotnie powiększonemu obrazowi 3D;
  • Lepsza dostępność dla operatora do miejsc operowanych;
  • Dokładnie uwidacznia naczynia krwionośne, nerwy oraz inne struktury anatomiczne, zmniejszając ryzyko ich uszkodzenia;
  • Większa precyzja zabiegu, dzięki narzędziom operacyjnym wyposażonym w technologię EndoWrist naśladujących pełny zakres ruchów ludzkiej ręki;
  • Dodatkowo narzędzia eliminują drżenie rąk, są bardziej stabilne, co chroni chorego przed nieprzewidywalnym uszkodzeniem innych narządów w czasie zabiegu;
  • Zwiększa efektywność pracy operatora;
  • Zmniejsza ilość powikłań;
  • Skraca pobytu w szpitalu;
  • Zmniejsza utratę krwi w trakcie zabiegu;
  • Zmniejsza ryzyko infekcji;
  • Skraca czas rekonwalescencji.