TVP3 RZESZÓW: Nowatorskie zabiegi w rzeszowskiej klinice Gastroenterologii i Hepatologii

• 2021-05-20
To między innymi pierwsza na Podkarpaciu ablacja zmian nowotworowych dróg żółciowych. Czyli nie wymagające rozległej operacji wypalenie chorobowej tkanki u chorego z guzem zlokalizowanym w bardzo trudno dostępnym miejscu.

Zabieg został wykonany z użyciem metody tzw. cholangioskopii. A dotyczył trudno dostępnego miejsca, w którym żółć i sok trzustkowy dostają się do dwunastnicy. Właśnie tam pojawiły się zmiany nowotworowe. Do tej pory konieczna byłaby rozległa operacja chirurgiczna, która wiąże się z dużym ryzykiem dla pacjenta. Tu najpierw lekarze z użyciem wziernika dokładnie obejrzeli zmienione chorobowo miejsce, a potem z pomocą specjalnego generatora zrobili ablację, czyli wypalili patologiczną tkankę z użyciem prądu. To pierwszy taki zabieg na Podkarpaciu.

Dla rzeszowskich gastroenterologów to ważne uzupełnienie tego co robią na co dzień, czyli zabiegów z użyciem endosonografu. Od kilku lat specjalizują się w tej metodzie szkoląc innych lekarzy. Cholangioskopia to kolejny ważny krok w rozwoju Kliniki.

Medycyna, szczególnie ta zabiegowa, idzie właśnie w stronę by pacjentowi oszczędzić przede wszystkim absencji chorobowej i powikłań. To dotyczy także kruszenia i usuwania kamieni dróg żółciowych. Specjalna minisonda - na razie przez szpital wypożyczona - pozwala na wejście do środka przewodów żółciowych i zrobienie tego bez operacji. Bezinwazyjne metody są drogie i wymagają od lekarzy specjalnych umiejętności, ale wychodzą na przeciw oczekiwaniom pacjentów.

Na razie cholangioskopia i wykonywana tą metodą litotrypsja kamieni żółciowych nie są refundowane. Ale zdaniem specjalistów to tylko kwestia czasu. Klinika Gastroenterologii i Hepatologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie leczy rocznie około 3 tysięcy pacjentów. Z chorobami trzustki, wątroby, jelit i dróg żółciowych. Większość z nich korzysta właśnie z nowoczesnych - mało inwazyjnych metod leczenia.

źródło: TVP 3 Rzeszów