E-recepta od 8 stycznia!

• 2020-01-08
Od 8 stycznia 2020 roku oficjalnie obowiązującym dokumentem staje się e-recepta. Za pomocą elektronicznego systemu może ją od dziś wystawić każdy lekarz, pielęgniarka bądź inny uprawniony do tego pracownik medyczny.

E recepta jest przekazywana za pomocą SMSa lub e-maila. Dostęp do elektronicznej recepty jest możliwy poprzez podanie swojego numeru telefonu bądź adresy skrzynki e-mail na Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl).

Elektroniczna recepta to czytelność, mniej błędów i większe bezpieczeństwo. Dzięki niej, jeżeli przepisano więcej leków, nie trzeba prosić o odpis i nie ma obawy utraty refundacji - każdy lek można kupić w dowolnej aptece. Nie ma również ryzyka otrzymania niewłaściwego leku — e-recepta jest zawsze czytelna. Ponadto wszystkie e-recepty zapisują się na Internetowym Koncie Pacjenta, nie ma obaw jej zagubienia. Recepty o których mowa, można zrealizować w każdej aptece.

Ponadto, dzięki korzystaniu z Internetowego Konta Pacjenta, każdy ma możliwość w każdej chwili możesz sprawdzić, jak przyjmować lek, znaleźć informacje o przepisywanym dawkowaniu, sprawdzić dawkowanie leków przepisanych Twoim dzieciom do 18. roku życia.

Jak działa e-recepta?
1. Lekarz elektronicznie wystawi e-receptę
2. Otrzymasz SMS z 4-cyforwym kodem lub otrzymasz e-mail z załączoną w PDF informacją o e-recepcie. Lekarz może również wystawić wydruk informacyjny.
3. W aptece: podasz 4-cyforwy kod z SMS-em i PESEL (swój lub osoby dla której kupujesz lek) lub farmaceuta zeskanuje kod z informacji o e-recepcie, którą otrzymasz w mailu. Farmaceuta może wydać Ci lek także na podstawie wydruku informacyjnego.

Odbieraj recepty SMS-em lub e-mailem

Zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta
Następnie w zakładce „Moje konto” wybierz rodzaj powiadomień: SMS lub e-mail (albo jedno i drugie).
Jeśli logujesz się po raz pierwszy, możesz już w pierwszym kroku podać swój numer telefonu i/lub adres e-mail, na który będziesz otrzymywać powiadomienia.

Główne zalety e-recepty to:
- ważność e-recepty nawet do 365 dni,
- do 5 leków w jednym miejscu oraz możliwość wykupienia każdego z nich w innej aptece,
- honorowanie wszystkich dotychczasowych ulg i zniżek,
- niemal zerowa możliwość pomyłki przy wystawianiu e-recepty,
- koniec z problemem przy braku pieczątki, podpisu lekarza, czy innych danych na recepcie oraz jej nieczytelnością czy zgubieniem.

Papierowe, tradycyjne recepty nadal są honorowane w aptekach.

źródło: własne / pacjent.gov.pl / Narodowy Fundusz Zdrowia