Poradnia świadczy pełny zakres usług w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów chorych na gruźlicę oraz inne choroby zapalne dolnych dróg oddechowych. Prowadzi badania profilaktyczne osób "z kontaktu" z chorym na gruźlicę oraz młodzieży z dodatnim wynikiem próby Mantux.

Poradnia Gruźlicy i Chorób Płuc diagnozuje i leczy pacjentów z chorobami dolnych dróg oddechowych m.in.:

• zapalenia tchawicy, oskrzeli, płuc, opłucnej
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • choroby śródmiąższowe płuc
  • choroby opłucnej
  • choroby śródpiersia
  • obturacyjny bezdech senny
  • choroby przepony
  • nowotwory układu oddechowego
  • inne rzadkie choroby płuc
  • gruźlica
  • mykobakteriozy

W ramach porad zlecane są m.in. następujące badania diagnostyczne:

• rtg płuc,
  • odczyn tuberkulinowy,
  • badanie plwociny i innych płynów ustrojowych metodą BACTEC i tradycyjną oraz z zastosowaniem metody genetycznej Probe Tec,
  • RKZ - równowaga kwasowo-zasadowa,
  • USG,
  • badania histopatologiczne, cytologiczne, mikrobiologiczne, spirometryczne, bodypletyzmografia,
  • test QuantiFERON - TB GOLD IT ( badanie z krwi w kierunku wykrywania zakażenia latentnego prątkiem gruźlicy).

Informacja dla lekarzy kierujących do Pracownia Zaburzeń Oddychania w Czasie Snu.

Proszę zwrócić uwagę, że kwalifikacja pacjenta do Pracownia Zaburzeń Oddychania w Czasie Snu odbywa się w Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc. W związku z tym skierowanie powinno być wystawione do Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc z rozpoznaniem ICD10 G47.3 - Bezdech senny.