Obrazek w tle dla I Podkarpackie Warsztaty Chirurgii Robotycznej Przewodu Pokarmowego

I Podkarpackie Warsztaty Chirurgii Robotycznej Przewodu Pokarmowego

7 maja 2026

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie) odbyły się I Podkarpackie Warsztaty Chirurgii Robotycznej Przewodu Pokarmowego. W wydarzeniu, zorganizowanym 16–17 kwietnia 2026 r., uczestniczyli lekarze zainteresowani rozwojem kompetencji w zakresie wykorzystania systemów da Vinci X i da Vinci Xi w chirurgii przewodu pokarmowego. Program obejmował obserwację i asystę przy zabiegach robotycznych, udział w praktycznych ćwiczeniach przy konsoli oraz trening na symulatorze SimNow.

– Chcieliśmy, aby uczestnicy mogli zobaczyć chirurgię robotyczną nie tylko jako technologię, ale przede wszystkim jako narzędzie realnie wspierające bezpieczeństwo i precyzję leczenia pacjentów. Warsztaty miały praktyczny charakter – od obserwacji zabiegów, przez omówienie decyzji śródoperacyjnych, po ćwiczenia przy konsoli i symulatorze. Była to również dobra okazja do spotkania chirurgów z naszego regionu i wymiany doświadczeń – powiedział lek. Marcin Bajorek z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w USK w Rzeszowie.

Kameralna formuła warsztatów, w których uczestniczyło 12 lekarzy z regionu, pozwoliła na bezpośrednią pracę z prowadzącymi, szczegółowe omówienie technik zabiegowych oraz indywidualne ćwiczenia praktyczne. Warsztaty były także okazją do rozmowy o korzyściach, ograniczeniach i przyszłości chirurgii robotycznej w leczeniu chorób przewodu pokarmowego.

– Cieszę się, że mogłem znaleźć się w tak zaszczytnym gronie chirurgów z naszego regionu, wyjątkowo zainteresowanych chirurgią małoinwazyjną i nowymi metodami leczenia. Gratuluję prowadzącym, którzy dali pokaz nieprzeciętnych umiejętności i kunsztu chirurgii robotycznej. Jako uczestnicy mieliśmy możliwość praktycznych ćwiczeń i nauki obsługi robota, a wszystko odbywało się w miłej i życzliwej atmosferze. Warsztaty były udanym wydarzeniem edukacyjnym, a także idealną okazją do spotkania kolegów i wymiany doświadczeń. Mam nadzieję, że to dopiero początek całej serii szkoleń – powiedział lek. Jerzy Wilczek, chirurg onkologiczny z Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie.

📍 I Podkarpackie Warsztaty Chirurgii Robotycznej Przewodu Pokarmowego otwierają inicjatywę edukacyjną, której celem jest rozwój kompetencji zespołów chirurgicznych w zakresie procedur robotycznych oraz zwiększanie dostępności nowoczesnych metod leczenia dla pacjentów w województwie podkarpackim.

– Konsekwentnie rozwijamy nowoczesne metody leczenia, które odpowiadają na potrzeby pacjentów i wyzwania współczesnej medycyny. Organizacja warsztatów pokazuje, że Podkarpackie Centrum Chirurgii Robotycznej staje się ważnym ośrodkiem szkoleniowym i klinicznym w tym obszarze. Chcemy nie tylko wdrażać innowacyjne rozwiązania, ale również dzielić się wiedzą z lekarzami z regionu, kraju i z zagranicy – podkreślił Marcin Rusiniak, dyrektor USK w Rzeszowie.

fot. USK w Rzeszowie

Informacje o cookies

Strona zawiera pliki “cookies”. Więcej informacji na temat polityki plików „cookies” znajdziesz tutaj.