Dr n. med. Robert Staroń i dr n. med. Łukasz Krupa wraz z Agatą Mazurczak-Cioch i Edytą Niemiec, pielęgniarkami endoskopowymi z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, uczestniczą w IX Ogólnopolskim Sympozjum i II Warsztatach EUS & Endo live 2024, które odbywają się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu. Jako eksperci, wykonali zabiegi z dziedziny endoskopii pankreatohepatobiliarnej, m.in.: ECPW, ampulektomii endoskopowej, choledochoduodenostomii i endosonografii.
– Na tegorocznej konferencji są przede wszystkim przypadki z dziedziny chorób trzustki i dróg żółciowych, tłumaczy dr Staroń. – Stopień trudności tych zabiegów jest bardzo zróżnicowany; od prostych do najbardziej wyrafinowanych, które wymagają wiedzy, precyzji i zgrania całego zespołu.
Do Torunia przyjechali najwięksi eksperci w dziedzinie gastroenterologii w Polsce, którzy w ciągu 2 dni wykonują zaawansowane procedury endoskopowe z zakresu pola żółciowo-trzustkowego. – Poziom tegorocznych warsztatów jest europejski, przyznaje dr Krupa. – Od uczestników, organizację po bloki operacyjne na których odbywają się zabiegi. Wszystko jest na najwyższym poziomie.
Ideą wydarzenia z transmisją zabiegów endoskopowych na żywo jest wspólna dyskusja dotycząca postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u pacjentów z chorobami pola żółciowo-trzustkowego. Oprócz znakomitych ekspertów endoskopii zabiegowej, w sympozjum uczestniczą chirurdzy zajmujący się w swojej codziennej praktyce leczeniem operacyjnym w obrębie pola żółciowo-trzustkowego. Warsztaty kończą się dzisiaj.