Projekty współfinansowane z budżetu państwa

Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 im. Fryderyka Chopina (KSW1) w Rzeszowie kupił robota chirurgicznego da Vinci. To koszt 14 milionów złotych, który został sfinansowany ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego – 7 milionów złotych i z DOTACJI CELOWEJ Z BUDŻETU PAŃSTWA na rok 2022 – „Zakup robota chirurgicznego dla Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie”. Wartość dofinansowania z dotacji celowej z budżetu państwa to 7 milionów złotych.

W tej kwocie znajduje się najnowszy system robotyczny da Vinci Xi  wraz z symulatorem pozwalający osiągnąć podstawowe i zaawansowane umiejętności operacyjne rozwój koordynacji, naukę technik cięcia oraz szycia, a także adaptację sali operacyjnej.

Zakup robota poprzedziło prowadzone przez KSW1 postępowanie przetargowe, które wyłoniło zwycięzcę, którego produkt odpowiadał postawionym wymaganiom przetargowym. Wygrała oferta firmy Synektik będącej jedynym w Polsce dystrybutorem systemu robotycznego da Vinci w wersji Xi. Pacjenci jeszcze w tym roku będą przy pomocy tego systemu operowani.

Dodajmy, że system da Vinci, opracowany, produkowany i komercjalizowany przez amerykański Intiuitive Surgical, jest najbardziej zaawansowanym systemem robotycznym wykorzystywanym do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych m.in. w obszarze urologii, ginekologii i chirurgii ogólnej. Został wprowadzony po raz pierwszy na rynek w 1999 roku. Charakteryzuje się m.in. wyjątkową precyzją, małą inwazyjnością zabiegów przekładających się na wysoką efektywność operacji i znacznie ograniczenie ryzyka powikłań okołooperacyjnych.