Obrazek w tle dla Klinika Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej

Klinika Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej

• Kadra

Jako najdłużej działający oddział chirurgiczny w Rzeszowie w swojej pracy łączymy tradycję z nowoczesnością. Zakres pracy obejmuje zarówno zabiegi chirurgii ogólnej jak i onkologicznej, co przekłada się na leczenie ponad 2500 chorych rocznie i ponad 2000 wykonanych zabiegów operacyjnych.

Klinika może poszczycić się wieloletnim doświadczeniem w wykorzystywaniu technik laparoskopowych w:

• leczeniu chirurgicznym jelita grubego (ponad 50% chorych z chorobami jelita grubego i odbytnicy operowanych jest tą metodą),
  • nowotworów żołądka, trzustki,
  • nadnerczy,
  • śledziony,
  • schorzeń pęcherzyka żółciowego,
  • przepuklin.

Od lipca 2023 wykonywane są operacje onkologiczne jelita grubego i odbytnicy przy użyciu robota da Vinci – obecnie jedyny ośrodek w woj. podkarpackim.

Przez cały czas Klinika ma możliwość wykonania oceny ukrwienia tkanek dzięki wykorzystaniu obrazowania przy użyciu zieleni indocyjaninowej (ICG). Ma to szczególne znaczenie w operacjach nowotworów przewodu pokarmowego. W 2022 roku w Klinice przeprowadzono 92 operacje raka odbytnicy i 99 operacji raka okrężnicy.

Ponadto w leczeniu chorób tarczycy i przytarczyc wykonujemy zabiegi z wykorzystaniem neuromonitoringu pozwalającego na identyfikację nerwów krtaniowych wstecznych, a tym samym na zmniejszenie ryzyka ich uszkodzenia.

Klinika to również leczenie operacyjne nowotworów piersi i czerniaka, podczas którego wykorzystujemy już od ponad 15 lat technikę biopsji węzła wartowniczego. Angażując się w operacyjne leczenie nowotworów piersi stosuje się zabiegi oszczędzające:

• techniki mammoplastyczne pozwalające uzyskać jak najlepszy efekt estetyczny przy jednoczesnej radykalności miejscowej,
  • zabiegi mastektomii podskórnej z jednoczasową rekonstrukcją piersi, także w przypadkach nosicielstwa mutacji genowej np. BRCA1 i BRCA2,
  • jak również zabiegi odtwórcze gruczołu piersiowego po wcześniejszym leczeniu operacyjnym.

W 2022 roku w Klinice wykonano ponad 250 operacji raka piersi. Obecność przyszpitalnej Poradni Chirurgii Onkologicznej pozwala na przeprowadzenie zabiegów tzw. „małej chirurgii” dotyczących zmian skóry i tkanki podskórnej, jak również na prowadzenie kwalifikacji przedoperacyjnej i opiekę pooperacyjną chorych leczonych w naszej Klinice.

Dzięki bezpośredniej współpracy z Klinikami: Radioterapii i Chemioterapii, Klinika Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej zapewnia możliwość zastosowania najbardziej korzystnych dla pacjenta metod leczenia, a bezpośrednie sąsiedztwo i prężna współpraca z Kliniką Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych i Centralną Pracownią Endoskopową pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa
i jakości opieki nad pacjentami ze schorzeniami układu pokarmowego.

To co nas wyróżnia to zgrany zespół i dobra atmosfera dzięki której z uśmiechem wykonujemy swoje obowiązki.

dr n. med. Jacek Pszeniczny - zdjęcie
p. o. Kierownika Kliniki