Obrazek w tle dla Bezpłatne i bez kolejek badania dla kobiet w Rzeszowie

Bezpłatne i bez kolejek badania dla kobiet w Rzeszowie

18 września 2023

„Dbam o siebie, dbam o swoje zdrowie” – pod takim hasłem lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie zaprosili dziś panie do darmowych badań profilaktycznych. Wrzesień to miesiąc świadomości nowotworów ginekologicznych i choć ta systematycznie rośnie, to ciągle zdarzają się przypadki poważnych zaniedbań. Każda taka akcja to motywacja i przypomnienie, że nowotwór wykryty we wczesnym stadium to szansa pełne wyleczenie.

Nowotwory ginekologiczne są jednymi z najczęściej występujących u kobiet. Rocznie na Podkarpaciu to ponad pół tysiąca nowych przypadków. Lekarze nie przestają powtarzać, że kluczowe dla skutecznego leczenia jest wczesne wykrycie – najlepiej jeszcze w bezobjawowym stadium. Stąd kolejne apele o korzystanie z badań, ale też finansowana przez ministerstwo zdrowia darmowa cytologia dla kobiet między 25. a 59. rokiem życia.

Na Podkarpaciu z tej możliwości korzysta niewiele ponad 10 proc. pań. Dlatego każdy sposób na zachęcenie do badań ma znaczenie. Dziś na pacjentki czekali lekarze z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej oraz Zakładu Radiologii. Można było bez skierowania skorzystać z darmowych konsultacji, zrobić cytologię i USG. Terminów, które wcześniej trzeba było telefonicznie zarezerwować zabrakło w kilka godzin w pierwszym dniu rejestracji.

Oprócz pań, które badają się systematycznie, były też takie, które dziś były u ginekologa pierwszy raz od nawet kilkunastu lat.

Wrzesień to miesiąc świadomości nowotworów ginekologicznych. Akcja miała przede wszystkim przekonać kobiety – także te, które dziś badań nie zrobiły – aby podjąć taką decyzję jak najszybciej, bo to może uratować życie.

Więcej w relacji TVP3 Rzeszów – https://rzeszow.tvp.pl/72788002/bezplatne-i-bez-kolejek-badania-dla-kobiet-w-rzeszowie

ŹRÓDŁO: TVP3 Rzeszów.