Biała onkologiczna sobota w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Od rana na kolejne osoby czekali lekarze specjaliści m.in. urolog i chirurg onkologiczny. Można też było zrobić badania, m.in. markery nowotworowe, USG mammografię czy RTG. Wszystko po to, aby przypomnieć o znaczeniu antynowotworowej profilaktyki i powtarzanej niezmiennie przez lekarzy zasady, że tylko wczesne wykrycie choroby daje szanse na pełne i skuteczne wyleczenie.
Tłumu nie było, bo pacjenci byli wcześniej umawiani na konkretne godziny. Dzięki temu także lekarze mieli wystarczająco dużo czasu, aby każdą osobę dokładnie zbadać. Od 9.00 do 13.00 każdy zarejestrowany mógł zrobić RTG płuc, kobiety dodatkowo cytologię, mammografię lub USG piersi i sprawdzić marker CA 125, którego podwyższony poziom może świadczyć o raku jajnika. Mężczyźni wykonywali m.in. badanie PSA i korzystali z konsultacji urologa.
Darmowe, dla określonych grup wiekowych, badania profilaktyczne takie jak mammografia, cytologia czy kolonoskopia są ogólnie dostępne, ale zgłaszlność na nie na Podkarpaciu waha się od kilkunastu do niespełna 30 procent. Dlatego każda taka akcja to dodatkowa motywacja.
Choroby nowotworowe to epidemia XXI wieku. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, rocznie na świecie to już 19 milionów nowych przypadków i 10 mln zgonów. Nawet najnowocześniejsze metody leczenia, w ogromnej większości dostępne także na Podkarpaciu, to za mało, gdy choroba nie została wykryta we wczesnym, nieinwazyjnym stadium.
Źródło: TVP3 Rzeszów.