Postanowieniem z dnia 29 lutego 2024 roku, prezydent RP Andrzej Duda nadał dr. hab. n. med. Bogumiłowi Lewandowskiemu z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie) tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.
Prof. dr hab. n. med. Bogumił Lewandowski urodził się we Włocławku. W 1974 roku ukończył studia na Wydziale Lekarskim na kierunku stomatologicznym w Akademii Medycznej w Gdańsku. Po uzyskaniu dyplomu lekarza stomatologa trafił do Rzeszowa, gdzie rozpoczął pracę w Zespole Opieki Zdrowotnej. Równocześnie w ramach wolontariatu odbywał specjalizację I stopnia z chirurgii stomatologicznej w Poradni i Pododdziale Chirurgii Szczękowej wówczas Szpitala Wojewódzkiego.
– W Rzeszowie rozpocząłem nowy rozdział mojego życia, w nowym i nieznanym mi zupełnie zakątku Polski, tłumaczy prof. Bogumił Lewandowski. – Pocieszeniem było dla mnie jedynie to, że jest to miasto wojewódzkie z możliwością na jego rozwój. Nowe perspektywy ciekawej, interesującej pracy spowodowały, że Rzeszów stał się miastem, w którym zamieszkałem na stałe. Stałem się rzeszowianinem trochę z konieczności, ale i ze świadomego wyboru. W 1999 roku, Rada Miasta Rzeszowa, uhonorowała mnie Nagrodą Miasta Rzeszowa II stopnia, za osiągnięcia w dziedzinie nauki i techniki.
W 1979 roku, prof. Lewandowski rozpoczął pracę w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym (obecnie USK w Rzeszowie), gdzie jest zatrudniony do chwili obecnej na stanowisku Kierownika Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej.
W 1983 roku uzyskał specjalizacje II stopnia z chirurgii stomatologicznej, a w 1988 roku specjalizację z chirurgii szczękowej w Akademii Medycznej w Łodzi. Dwa lata później, pod kierunkiem prof. dr hab. Wiesławy Perczyńskiej-Partyki, obronił pracę doktorską pt. „Ocena kliniczna wybranych sposobów miejscowego leczenia krwawień po usunięciu zębów u chorych na hemofilię A”, również w Akademii Medycznej w Łodzi. Stopień doktora habilitowanego nauk medycznych, uzyskał w 2009 roku w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, na podstawie pracy i kolokwium habilitacyjnego pt. „Optymalizacja postępowania chirurgiczno-stomatologicznego u chorych stosujących doustne antykoagulanty w oparciu o własne badania kliniczne i pomiar potencjału zeta”.
Poza USK w Rzeszowie, prof. Bogumił Lewandowski zatrudniony jest w Kolegium Nauk Medycznych w Uniwersytecie Rzeszowskim. W latach 2005 – 2009 był adiunktem w Instytucie Pielęgniarstwa i Położnictwa Wydziału Medycznego UR. W 2009 roku w drodze konkursu, otrzymał powołanie na stanowisko Profesora UR. W latach 2009 – 2019 był dyrektorem Instytutu Położnictwa i Ratownictwa Medycznego Wydziału Medycznego UR, a w latach 2010 – 2019, kierownikiem Katedry Ratownictwa Medycznego Wydziału Medycznego UR. Obecnie pełni funkcję kierownika Zakładu Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej Kolegium Nauk Medycznych UR.
Prof. Lewandowski kierował lub brał udział w wielu projektach badawczych. Był członkiem grup studyjnych między innymi: w Uniwersytecie w Saragossie w Hiszpanii (University of Zaragoza), podczas światowego Kongresu FDI Shenzen Chiny 2006, w Uniwersytecie Medycznym we Lwowie, a także nawiązał współprace z Towarzystwami Naukowymi Czech i Słowacji. Odbył staże naukowe w wielu ośrodkach, między innymi w Lublinie, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie czy Wrocławiu.
Jest autorem wielu publikacji naukowych, autorem recenzji naukowych (również w języku angielskim) i promotorem 8 rozpraw doktorskich. Ponadto od 2001 roku jest Konsultantem wojewódzki w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej dla województwa podkarpackiego. Posiada odznaczenia, nagrody i wyróżnienia, w tym: Medal Edukacji Narodowej 2016, Brązowy Krzyż Zasługi odznaczenie Prezydenta RP, Srebrny Krzyż Zasługi odznaczenie Prezydenta RP czy Honorowy Członek Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
– Nominacja profesorska jest uhonorowaniem mojej pracy naukowej, mówi prof. Lewandowski. – Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że koncepcja kliniki sprawdziła się, gdyż od małego pododdziału stworzyliśmy wysokospecjalistyczną klinikę, w której operuje się nowotwory i inne bardzo trudne przypadki onkologiczne. Powstało tu też wiele artykułów naukowych, doktoratów i jedna habilitacja. Największa satysfakcja zawodowa to przygotowanie kompetentnego zespołu oraz następcy. Mam wiele tematów do przemyślenia, lubię pracę ze studentami a promowanie chirurgii szczękowo-twarzowej jako specjalności medycznej w środowisku medycznym i w społeczeństwie jest dla mnie bardzo ważne. W tym zakresie czeka nas jeszcze trochę pracy.