Obrazek w tle dla Krótki czas oczekiwania na operację

Krótki czas oczekiwania na operację

3 kwietnia 2024

Prostatektomia radykalna w asyście robota medycznego da Vinci (ang. RARP Robot Assisted Radical Prostatectomy), to najbardziej zaawansowana technologicznie i najnowocześniejsza metoda leczenia raka prostaty. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie) czas oczekiwania na zabieg wynosi tylko około 3 tygodnie. To jedne z najkrótszych terminów w Polsce.

Operacja z wykorzystaniem robota medycznego da Vinci, to dla pacjenta między innymi: mniejsze ryzyko powikłań śródoperacyjnych, mniejsze ryzyko koniecznych reoperacji, mniejszy ubytek krwi czy niebezpieczeństwo krwotoku, szybszy powrót do zdrowia, do sprawności fizycznej, krótszy pobyt w szpitalu.

Dzięki rozwiniętej współpracy z największymi ośrodkami robotycznymi w Europie, możemy oferować najwyższy poziom wykonywanych zabiegów, tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, kierownik Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej, dyrektor USK w Rzeszowie. – Z perspektywy pacjenta, biorąc pod uwagę nasze doświadczenie płynące z chirurgii otwartej oraz laparoskopowej, możemy zapewnić znacząco mniejszą śródzabiegową utratę krwi, szybszy powrót pacjenta do normalnego funkcjonowania, a co za tym idzie powrót do codziennej pracy i obowiązków. Dzięki zaawansowanej technologii, standardem postępowania stały się działania mające na celu chociażby zaoszczędzenie pęczków naczyniowo-nerwowych, dzięki temu obserwujemy mniej następstw płynących z leczenia operacyjnego, pod postacią nietrzymania moczu oraz zaburzeń potencji. Dodatkowym atutem wprowadzenia technologii robotycznej jest skrócenie pozabiegowego czasu cewnikowania, co poprawia jakość życia pacjenta.

Operacja prostatektomii radykalnej musi zostać poprzedzona diagnostyką, tj. rezonansem magnetycznym, biopsją, scyntygrafią kości i kwalifikacją do zabiegu u jednego z lekarzy. Następnie ustalany jest termin, który ze względu na operowanie od 6 do 8 pacjentów, w tym momencie wynosu tylko około 3 tygodni. Przed samą operacją wykonywana jest konsultacja anestezjologiczna kwalifikująca do znieczulenia. Jakkolwiek wszystkie formalności można wykonać w USK w Rzeszowie, to o potrzebie i możliwości wykonania operacji decyduje lekarz.

W USK w Rzeszowie, operację prostatektomii radykalnej w asyście robota chirurgicznego da Vinci wykonuje dwóch lekarzy: dr n. med. Janusz Ławiński i lek. Jakub Kempisty. Kolejni lekarze są w trakcie szkolenia.

Dodajmy, że USK w Rzeszowie jest w czołówce ośrodków w kraju, które wykonują najwięcej operacji w asyście robota da Vinci. Od maja 2021 roku do końca 2023 roku wykonano w sumie 753 operacje. Od stycznia 2024 do końca marca 2024 roku było ich 119 – 65 urologicznych, 41 – ginekologicznych i 13 – chirurgicznych.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej w USK w Rzeszowie – 17 86 66 268.