Grupa 20 ukraińskich pracowników medycznych z Centrum Chorób Płuc w Użhorodzie, uczestniczy w szkoleniu prowadzonym przez lekarzy Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc (PCChP) w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie). Szkolenie obejmuje szeroki zakres wiedzy na temat gruźlicy.
Odbywający się na platformie internetowej kurs, polega na wymianie wiedzy dotyczącej epidemiologii i diagnostyki gruźlicy, a także przedstawieniu innowacyjnych, europejskich podejść do leczenia tej niebezpiecznej choroby. – Pomimo tego, że gruźlica to jedna z najstarszych chorób zakaźnych w dziejach ludzkości i bardzo dużo o niej wiemy, to wciąż pozostaje wysoko śmiertelna, tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor USK w Rzeszowie. – Przed początkiem pandemii COVID-19, gruźlica była na świecie główną przyczyną zgonów spowodowanych przez pojedynczy czynnik zakaźny. Najczęstszą postacią gruźlicy jest gruźlica płuc, ale choroba może rozwijać się również w innych narządach ciała.
Celem nadrzędnym szkolenia jest zmniejszenie zachorowalności na gruźlicę w regionie transgranicznym Polski i Ukrainy. – Polska i Ukraina mają różną sytuację epidemiologiczną gruźlicy, która zmienia się dynamicznie, tłumaczy dr hab. n. med. Wasyl Skryp, prof. Użhorodzkiego Uniwersytetu Narodowego. – Głównym powodem jest trwająca wojna i migracja ludności. Stąd współpraca między naszymi krajami jest konieczna i bezcenna; zdobywamy widzę, robimy krok w kierunku nowoczesnej diagnostyki i leczenia gruźlicy i chorób układu oddechowego.
Z danych przedstawionych przez Krajowy Rejestr Zachorowań na Gruźlicę wynika, że w 2021 roku w Polsce, zarejestrowano 3704 zachorowania na gruźlicę (9,7 na 100 000 mieszkańców), czyli 316 przypadków gruźlicy więcej niż w roku poprzednim i 3838 przypadków mniej w porównaniu z rokiem 2012. Najczęstszą postacią była gruźlica płuc, która stanowiła ponad 95% wszystkich zachorowań.
Ukraina jest krajem o wysokiej zachorowalności na gruźlicę w Regionie Europejskim WHO oraz jednym z dziewięciu krajów na świecie o wysokim obciążeniu gruźlicą wielolekooporną. Szacunkowa zapadalność na gruźlicę wynosi w Ukrainie 73 na 100 000 mieszkańców w porównaniu ze średnią w krajach UE/EOG wynoszącą 9,5 na 100 000 mieszkańców. W 2020 roku w Ukrainie zgłoszono 19 521 przypadków gruźlicy (zapadalność 44,6 na 100 000 mieszkańców). W tym samym okresie całkowita liczba przypadków gruźlicy w krajach UE/EOG wyniosła 33 148 zachorowań.
– Wierzę, że kiedy zakończy się wojna spotkamy się w lepszych warunkach, na tradycyjnym szkoleniu, powiedział dr. n. med. Wojciech Kądziołka, pełnomocnik dyrektora ds. PCChP w USK w Rzeszowie. – Liczę, że nasza współpraca będzie miała wymierny wpływ i z biegiem czasu będzie zmieniać się sytuacja epidemiologiczna na pograniczu polsko-ukraińskim.
Szkolenie prowadzone przez lekarzy z PCChP w USK w Rzeszowie, odbywa się w ramach realizowanego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Z tego Programu, szpital kupił już m.in.: tomograf komputerowy, aparat cyfrowy RTG, bronchoskop, bronchoskop ultrasonograficzny, mikroskop do obserwacji w świetle odbitym i przechodzącym z możliwością dołączenia przystawki do fluorescencji, aparat do barwienia preparatów w kierunku gruźlicy, a także zmodernizowane zostały pomieszczenia pracowni diagnostycznych Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej.
Dodajmy, że zwg. m.in. na naruszenia praw człowieka na Białorusi, zapoczątkowane w 2021 roku i politycznie motywowane wykorzystanie migrantów na granicach zewnętrznych UE, wreszcie zaangażowanie Białorusi w agresję militarną Rosji na Ukrainę w 2022 roku, współpraca transgraniczna z Białorusią została zawieszona. Strona białoruska nie uczestniczy w szkoleniu.