Obrazek w tle dla Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

12 maja 2023

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. To właśnie Pielęgniarki i Położne są przy swoich pacjentach w najtrudniejszych i najważniejszych chwilach życia; towarzyszą podczas narodzin i ostatniego pożegnania. Zawsze gotowe nieść pomoc, wysłuchać, powiedzieć coś ciepłego. Mimo ciągłego postępu technologicznego w medycynie żaden aparat ani urządzenie nie jest w stanie zastąpić kompetencji, troski i współczucia, jakie daje człowiek pragnący służyć choremu i cierpiącemu.

Wszystkim Paniom i Panom wykonującym ten niezwykle cenny społecznie zawód, składam serdeczne życzenia i podziękowania za zaangażowanie oraz trud wkładany w codzienne poświęcenie w pracy dla dobra pacjentów.

dr. n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych, to święto które obchodzone jest corocznie 12 maja, ustanowione zostało przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. Data wybrana została nieprzypadkowo. Tego dnia urodziła się Florence Nightingale, prekursorka nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielka pierwszej szkoły pielęgniarstwa (w 1860 roku przy szpitalu św. Tomasza w Londynie).