Obrazek w tle dla Może chorować nawet dwa i pół miliona Polaków

Może chorować nawet dwa i pół miliona Polaków

9 października 2023

Obturacyjny bezdech senny to poważna choroba. Podczas snu dochodzi do zatrzymana oddychania lub jego spłycenia. Powtarzające się bezdechy, powodując liczne szkodliwe następstwa, m.in.: zmęczenie, problemy z koncentracją i nadciśnienie tętnicze.

Obstrukcyjny bezdech senny to choroba, którą się leczy. – Jest to najczęstsze zaburzenie z grupy snu. Problem ten może dotyczyć nawet dwa i pół miliona Polaków. Większość osób nie podejmuje leczenia. Statystycznie więcej choruje mężczyzn, jednak wszystko zależy od wieku pacjenta, mówi w TVP3 Rzeszów lek. Elżbieta Cieszyńska-Samolej, specjalista chorób płuc, kierownik Pracowni Zaburzeń Oddychania Podczas Snu w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.