Porty naczyniowe dla pacjentów onkologicznych, są wszczepiane w ramach Centralnej Pracowni Implantacji Dostępów Naczyniowych Długoterminowych w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie). Jest to nowoczesne i bezpieczne rozwiązanie, które oszczędza choremu wkłuć do żyły.
Port naczyniowy, to wszczepialny pod skórę system, umożliwiający długoterminowy i łatwy dostęp do dużej żyły centralnej. Składa się z komory wyposażonej w samouszczelniającą się membranę i połączonego z nią cewnika. U pacjentów onkologicznych może być stosowany do podawania leków w postaci pojedynczych wstrzyknięć, krótko lub długotrwałych wlewów chemioterapii, pobierania krwi czy w opiece paliatywnej.
– Długoterminowe porty dożylne zaleca się stosować szczególnie u chorych na nowotwór, którzy są poddawani chemioterapii z powodu stosowania drażniących preparatów oraz występowania ostrych odczynów naczyniowych na podawane leki, tłumaczy lek. Jakub Nicpoń, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii z USK w Rzeszowie. – Posiadanie portu naczyniowego nie powoduje istotnych ograniczeń w codziennym życiu.
Zabieg implantacji portu naczyniowego przeprowadzany jest w ramach procedury chirurgii jednego dnia, w znieczuleniu miejscowym. Cała procedura trwa mniej niż godzinę. Ryzyko rozwoju zakażenia jest bardzo małe, gdyż port naczyniowy jest całkowicie wszczepiany pod skórę.
– Port naczyniowy może być używany przez wiele lat i zostać usunięty, gdy już nie będzie potrzebny, mówi lek. Mariusz Jednakiewicz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w USK w Rzeszowie. – Ponadto zmniejsza liczbę wkłuć do żyły, minimalizuje ryzyko uszkodzenia naczyń związanych z przyjmowaniem leków przeciwnowotworowych, nie ogranicza pacjenta i jest niewidoczny w życiu codziennym.
W ramach Centralnej Pracowni Implantacji Dostępów Naczyniowych Długoterminowych w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii w USK w Rzeszowie, przez blisko 7 lat, wykonano już około 5000 zabiegów: implantacji portów naczyniowych do chemioterapii, cewników Broviac do żywienia pozajelitowego oraz cewników permanentnych do hemodializy. Klinika współpracuje między innymi z: Kliniką Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Onkologii Ginekologicznej, Kliniką Hematologii, Klinicznym Oddziałem Chemioterapii Dziennej oraz z Kliniką Nefrologii USK w Rzeszowie, a także z placówkami prywatnymi, w których w stolicy podkarpacia wykonuje się świadczenia onkologiczne.
– Doświadczenie oraz zaangażowanie lekarzy i pielęgniarek zespołu oraz współpraca z lekarzami – onkologami i nefrologami, pozwala mieszkańcom województwa podkarpackiego na szybki dostęp do technik usprawniających proces leczniczy, twierdzi dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor USK w Rzeszowie.
Dodajmy, że Centralna Pracownia Implantacji Dostępów Naczyniowych Długoterminowych prowadzi kompleksową opiekę nad pacjentem z implantem podczas całego procesu leczenia według rekomendacji Polskiego Klubu Dostępu Naczyniowego. Posiada najwyższej jakości sprzęt USG do identyfikacji naczyń żylnych oraz dysponuje implantami od producentów, którzy spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa.