Obrazek w tle dla „Nowotwory i choroby serca często idą w parze” – wykład podczas XIII Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy

18 sierpnia 2023

Dr hab. n. med. Katarzyna Styczkiewicz (prof. UR) z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie jako jedyny lekarz-naukowiec z województwa podkarpackiego, wzięła udział w XIII Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy, która odbyła się w Warszawie.

W swoim wykładzie, zatytułowanym „Nowotwory i choroby serca często idą w parze”, zwróciła uwagę, że choroby układu krążenia i choroby nowotworowe łączą wspólne czynniki, tj.: nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, zła dieta, palenie papierosów czy niska aktywność fizyczna. – Badania naukowe pokazują, że najczęściej występującą chorobą kardiologiczną u pacjentów z nowotworem jest nadciśnienie tętnicze, powiedziała dr n. med. Katarzyna Styczkiewicz (prof. UR) z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. – Po pierwsze jest duże rozpowszechnienie tej choroby w populacji ogólnej, a po drugie często terapie onkologiczne, np. lekami angiogennymi, sprzyjają rozwojowi nadciśnienia tętniczego.

Letnie Akademia Onkologiczna dla Dziennikarzy już na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych i najbardziej merytorycznych spotkań środowiska onkologicznego i dziennikarskiego w Polsce. Jest to inicjatywa, która ma na celu przybliżenie osiągnięć nowoczesnej medycyny, jak również podniesienie świadomości niezaspokojonych potrzeb zdrowotnych w chorobach nowotworowych. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali wybitni onkolodzy oraz eksperci zdrowia publicznego, którzy spotkają się z dziennikarzami z całej Polski specjalizującymi się w publicystyce medycznej.

Wszystkie wykłady z 17.08.2023 dostępne są na platformie YouTube, a wykład dr hab. n. med. Katarzyny Styczkiewicz (prof. UR) od 1 godzina 47 minuta.