Obrazek w tle dla Nowy szpital w Ukrainie

Nowy szpital w Ukrainie

23 listopada 2023

Jest już nowy szpital gruźliczy w miejscowości Niżna Apsza na Zakarpaciu w Ukrainie. To obecnie jeden z najlepszych obiektów za naszą wschodnią granicą, który spełnia najwyższe europejskie standardy. Szpital został wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, który przez lata będzie służył pacjentom.

Szpital powstał w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Głównym celem projektu pn. „Zmniejszenie ryzyka epidemii gruźlicy na terenach przygranicznych Ukrainy i Polski poprzez budowę ftyzjatrycznego szpitala na 100 łóżek w Obwodzie Zakarpackim i wdrażania innowacyjnych metod monitorowania, profilaktyki i leczenia gruźlicy”, było zminimalizowanie ryzyka wystąpienie gruźlicy na obszarach transgranicznych Ukrainy i Polski, poprzez zmniejszenie liczby zachorowań na gruźlicę na obszarze objętym Programem.

Dodajmy, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie jest Partnerem Projektu. Dzięki temu do szpitala trafił sprzęt za prawie milion euro. To między innymi: tomograf komputerowy, aparat cyfrowy RTG, bronchoskop, bronchoskop ultrasonograficzny, mikroskop do obserwacji w świetle odbitym i przechodzącym z możliwością dołączenia przystawki do fluorescencji, aparat do barwienia preparatów w kierunku gruźlicy, a także zmodernizowane zostały pomieszczenia pracowni diagnostycznych Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej.

Fot.: Interreg NEXT Poland-Ukraine, https://www.facebook.com/InterregPLUA.