Obrazek w tle dla Onko Azyl dla Ukriany – spotkanie informacyjne

Onko Azyl dla Ukriany – spotkanie informacyjne

8 października 2022

W Rzeszowie odbywa się Onko Azyl dla Ukrainy, spotkanie edukacyjno-informacyjne, dla pacjentów onkologicznych i hematologicznych z Ukrainy oraz ich bliskich i opiekunów. Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW1) od pierwszych dni wojny otwarty jest dla pacjentów z Ukrainy.

– Ze względu na swój profil KSW1 dedykowany jest przede wszystkim pacjentom onkologicznym, powiedział podczas spotkania dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor KSW1. – Od pierwszych dni wojny jesteśmy zaangażowani w leczenie uchodźców z Ukrainy. Początkowo zgłaszali się po pomoc doraźną i konsultację z problemami: urologicznymi, okulistycznymi, ginekologicznymi, laryngologicznymi, dermatologicznymi, psychiatrycznymi czy nefrologicznymi. Pacjenci, którzy wymagali hospitalizacji byli przyjmowani na wszystkich oddziałach, którymi dysponuje szpital. W tym czasie mierzyliśmy się z wieloma problemami. Dużym wyzwaniem była bariera językowa. Kupiliśmy urządzenia do tłumaczenia, które służą nam do dzisiaj i zatrudniliśmy tłumaczkę, która pomaga w komunikacji i tłumaczy dokumentację medyczną, w której każdy szczegół dotyczący leczenia onkologicznego jest ważny. A szczególnie jeśli pacjent był hospitalizowany w Ukrainie, a leczenie musi kończyć w Polsce. Cały czas jesteśmy szpitalem otartym na leczenie pacjentów z Ukrainy i chcę podkreślić, że nigdy nie odbywa się to kosztem pacjentów z Polski. Wszystkich traktujemy jednakowo.

Dodajmy, że organizatorem spotkania Onko Azyl jest Stowarzyszenie Sanitas, a patronat honorowy objął Rzecznik Praw Pacjenta.