Obrazek w tle dla Pierwszy taki zabieg w województwie podkarpackim

Pierwszy taki zabieg w województwie podkarpackim

15 kwietnia 2024

Operacja częściowej nefrektomii nerki (NSS – nephron-sparing surgery) w asyście robota da Vinci została wykonana w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie). To pierwszy taki zabieg w województwie podkarpackim.

Operowanym był 62-letni mężczyzna, u którego zmiana została wykryta przypadkowo podczas kontrolnego, rutynowego badania USG. Pacjent jest obciążony kardiologicznie i wymaga stosowania leków przeciwkrzepliwych. Stąd zabieg w asyście robota da Vinci, gwarantujący maksymalnie niskie ryzyko krwawienia śródoperacyjnego był w tym przypadku nieoceniony. Operacja trwała półtorej godziny.

W Polsce każdego roku diagnozuje się ok. 5 tys. nowych przypadków raka nerki (dane Krajowego Rejestru Nowotworów). – Przypuszcza się, że przyczyny występowania raka nerki związane są z między innymi z predyspozycjami genetycznymi i rodzinnymi, tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, kierownik Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej w USK w Rzeszowie. – Czynniki ryzyka, to też m.in. torbielowatość nerek, niewydolność nerek wymagająca dializowania, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze oraz otyłość. Niewielkie guzy, do kilku centymetrów nie dają objawów i bardzo często wykrywane są przypadkowo, podczas innych badań. Krwiomocz bez towarzyszącego bólu, wyczuwalne przez powłoki brzuszne zgrubienie, dolegliwości bólowe podbrzusza lub okolicy lędźwiowej oraz ogólne złe samopoczucie, to objawy które powinny zaniepokoić i skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza. Jednak najistotniejsze, w wykryciu guza nerki we wczesnym stadium jest regularne wykonywanie badań okresowych.

Do niedawna standardem leczenia była radykalna nefrektomia, tj. całkowite usunięcie nerki. Z czasem przy niewielkich zmianach, metodą na otwarto lub laparoskopowo, zaczęto usuwać guz z pozostawieniem narządu. Teraz, dzięki rozwojowi technologii robotycznej, możliwe jest przeprowadzenie operacji nerkooszczędzającej. Jest to zabieg skomplikowany i bardzo precyzyjny. Polega na usunięciu guza przy minimalnym ryzyku uszkodzenia zdrowej tkanki nerki. – Operacja częściowej nefrektomii nerki w asyście robota da Vinci daje wiele korzyści, to między innymi: szybsza rekonwalescencja i szansa na powrót do normalnego funkcjonowania, dolegliwości bólowe po operacji są znacznie mniejsze, utrata krwi jest znacznie mniejsza, nie ma bliznefekt kosmetyczny jest lepszy, a sam pobyt w szpitalu jest znacznie krótszy, wylicza dr Janusz Ławiński.

Operację częściowej nefrektomii nerki wykonali dr Janusz Ławiński, lek. Jakub Kempisty, lek. Karol Burdziak, wspólnie z zespołem Bloku Operacyjnego Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej USK w Rzeszowie.

Dodajmy, że operacje częściowej nefrektomii nerki w asyście robota chirurgicznego będą wykonywane regularnie w USK w Rzeszowie. Pacjenci ze zdiagnozowanymi guzami nerek, którzy kwalifikują się do zabiegu, mogą zgłaszać się do Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej, aby zaplanować zabieg. Więcej informacji pod numerem telefonu 17 866 62 68.