Obrazek w tle dla Podkarpackie Centrum Chorób Płuc Mistrzem Zmiany

Podkarpackie Centrum Chorób Płuc Mistrzem Zmiany

11 grudnia 2023

Podkarpackie Centrum Chorób Płuc (PCChP) w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie) zostało Mistrzem Zdrowia w konkursie „Podkarpackie. Mistrzowskie Zmiany”. Szpital został nagrodzony za projekt „Profilaktyka, diagnostyka i kompleksowe leczenie chorób układu oddechowego z chirurgicznym i chemicznym leczeniem nowotworów klatki piersiowej na oddziałach klinicznych oraz rehabilitacją”.

Choroby płuc są obecnie szóstą przyczyną zgonów na świecie, mówi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie – Z roku na rok wzrasta też liczba osób hospitalizowanych z powodu niewydolności oddechowej. W Polsce rak płuca jest najczęstszą przyczyną śmierci z powodu nowotworu. PCChP jest kompleksową placówką, która diagnozuje i leczy, także operacyjnie, choroby płuc. Prowadzi również rehabilitację i kontrole po leczeniu, co stwarza możliwość kompleksowej pomocy chorym ze schorzeniami płuc. PCChP upowszechnia profilaktykę schorzeń układu oddechowego i uczy zachowań prozdrowotnych w tym zakresie.

Szpital „płucny” przez lata borykał się z problemami lokalowymi. Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc mieściła się w najstarszej części – zabytkowym pałacyku Jędrzejowiczów. Rozbudowa i remont placówki były wyczekiwane zarówno przez personel, jak i pacjentów.

W pierwszym etapie wybudowany został pięciokondygnacyjny budynek. Pawilon oznaczony literą „D” dobudowano do istniejących wcześniej obiektów PCChP przy ul. Lubelskiej. Oddany do użytku w kwietniu 2022 r. spełnia standardy nowoczesnego szpitala leczącego m.in. osoby cierpiące na gruźlicę, COVID-19 czy nowotwory. Przeniosły się tu kliniki: Pulmonologii i Chemioterapii (28 łóżek), a także Gruźlicy i Chorób Płuc z Obturacyjnym Bezdechem Sennym i pododdziałem zakaźnym (58 łóżek). Sale są dwuosobowe z łazienkami, klimatyzacją i sprzętem do tlenoterapii. W nowym obiekcie mieszczą się także zaplecza diagnostyczne (przeniosły się tu Kliniczny Zakład Patomorfologii i Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej) oraz techniczne, w tym trzystrefowa Centralna Sterylizacja. Wyposażone zostały w sprzęt najnowszej generacji, co pozwoliło poszerzyć gamę wykonywanych badań. Patomorfologia stała się najlepszym tego typu ośrodkiem w Polsce. Wcześnie próbki były wysyłane do innych jednostek w kraju, teraz na miejscu diagnozowane są m.in. nowotwory.

W drugim etapie rozebrany został mocno wyeksploatowany budynek „B”. W jego miejsce wybudowano kolejny pięciokondygnacyjny obiekt, który łączy nowy pawilon „D” ze starą częścią szpitala, budynkiem „A”. Znajdzie w nim miejsce pierwszy na Podkarpaciu Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej dla pacjentów z chorobami układu oddechowego i ozdrowieńców po COVID-19. Będą to zarówno osoby wymagające hospitalizacji, jak i leczone ambulatoryjnie. To poszerzy zakres usług Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc. Pandemia COVID-19 przyniosła nowe wyzwania dla szpitala zajmującego się leczeniem chorób układu oddechowego. W odpowiedzi na te problemy Komisja Europejska zgodziła się na sfinansowanie w projekcie także inwestycji poprawiających leczenie i rehabilitację tzw. ozdrowieńców po przebytej chorobie COVID-19. Dzięki temu wsparciu do nowego budynku przeniosą się szpitalne poradnie, tworząc kompleks wraz z Poradnią Chirurgii Klatki Piersiowej z Pracownią Bronchoskopii. To rozwiązanie usprawni diagnostykę pacjentów po przebytej chorobie COVID-19. W nowej Izbie Przyjęć będzie możliwe odizolowanie pacjenta z COVID-em czy z gruźlicą. W szpitalu w lipcu 2020 r. uruchomiono poradnię leczenia powikłań SARS-CoV-2.

Dobiegają końca prace budowlane. Nowy i nowocześnie wyposażony pawilon zaplanowano oddać do użytku w połowie 2024 r. Remont pozostałych pomieszczeń szpitalnych odbywa się równolegle z innymi pracami budowlanymi.

Galeria zdjęć: https://www.podkarpackie.pl/index.php/fundusze-eu/aktualnosci/komitet-monitorujacy-i-konkurs-mistrzowskie-zmiany

Opracowanie własne / materiały organizatora.