Obrazek w tle dla Profesor z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie z najlepszym wynikiem w kraju

13 grudnia 2023

Dr hab. n. med. Katarzyna Styczkiewicz, prof. UR, ukończyła specjalizację w dziedzinie hipertensjologii i zdała Państwowy Egzamin Specjalizacyjny z najlepszym wynikiem w kraju w 2022 roku.

Na nadciśnienie tętnicze choruje około 10 milionów Polaków, czyli 1/3 populacji kraju. – To bardzo ważna specjalizacja lekarska, tłumaczy prof. Katarzyna Styczkiewicz. – Uważa się, że ponad połowa przyczyn chorób układu krążenia jest związana z podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Nadciśnienie tętnicze jest głównym czynnikiem sprawczym choroby niedokrwiennej, udaru mózgu czy też niewydolności serca. Pomimo, że pomiar ciśnienia tętniczego jest banalnie prosty, połowa osób z nadciśnieniem nie wie, że ma zbyt wysokie ciśnienie. Spośród tych, którzy wiedzą, tylko połowa się leczy. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest fakt, że często nadciśnienie „nie boli” i nie daje żadnych objawów. Trudno wobec tego wytłumaczyć pacjentowi, że ma codziennie i regularnie przyjmować leki, skoro nie odczuwa dolegliwości. U części osób z nadciśnieniem z uwagi na duże zaawansowanie choroby czy też tzw. wtórne przyczyny (związane z inną chorobą np. nerek, nadnerczy, endokrynologiczną) klasyczne leczenie nie jest skuteczne i powinny one być pod opieką specjalistów nadciśnienia tętniczego.

W odpowiedzi na te problemy, w Polsce od 2006 r istnieje hipertensjologia – nowa specjalizacja lekarska zajmująca się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem nadciśnienia tętniczego. – Cieszy mnie również wyróżnienie otrzymane od Pani Minister za najlepszy wynik zdanego egzaminu, podkreśla prof. Styczkiewicz. – Nadciśnienie tętnicze stanowi bardzo ważny element mojej pracy zawodowej od wielu lat- począwszy od pracy w Poradni Nadciśnieniowej I Kliniki Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego w Krakowie do chwili obecnej, gdyż zajmuję się także problemami hipertensjologicznymi u pacjentów onkologicznych.

Dodajmy, że w Polsce jest kilkuset, a województwie podkarpackim zaledwie kilku specjalistów zajmujących się nadciśnieniem tętniczym.