Stan obecny i przyszłość polskiej genetyki medycznej, to główne tematy konferencji prasowej, która odbyła się w Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie.
Konferencja była pokłosiem publikacji przez Stowarzyszenie Sanitas, raportu pt. „Badania Genetyczne w Polsce. Stan obecny, potrzeby, problemy, rozwiązania”. Udział w wydarzeniu wzięli genetycy kliniczni i laboratoryjni z całej Polski. – Dyskusja dotyczyła złożonych problemów i wyzwań czekających na zaadresowanie w dziedzinie badań genetycznych, tłumaczy dr Marzena Wojtaszewska, obecna na konferencji prasowej, koordynator Pracowni Biologii Molekularnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie). – Wszystko po to, aby pacjenci z chorobami rzadkimi i cywilizacyjnymi mogli szybciej niż dotychczas otrzymać należną pomoc w swoich 'odysejach diagnostycznych’.
Pracownia Biologii Molekularnej w USK w Rzeszowie prowadzi zaawansowaną diagnostykę genetyczną białaczek, uczestniczy w prestiżowych programach kontroli jakości i prowadzi kształcenie podyplomowe oraz staże zawodowe dla diagnostów laboratoryjnych i studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego, aktywnie wspierając rozwój genetyki medycznej w województwie podkarpackim.
Pełny Raport Stowarzyszenia Sanitas jest dostępny na stronie internetowej Stowarzyszenia – http://www.sanitas.sanok.pl/2023/06/26/nowy-raport-sanitasu-badania-genetyczne-w-polsce.