Obrazek w tle dla TVP3 Rzeszów: „Biała Sobota” w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie

TVP3 Rzeszów: „Biała Sobota” w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie

19 lutego 2024

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie zaprosił na białą sobotę, czyli darmowe badania i konsultacje onkologiczne. Były diagnozy, była też edukacja medyczna. Na sprawdzenie stanu zdrowia, a często przełamanie strachu, zdecydowało się ponad 100 osób.

Danuta Sąsiadek przyszła dziś na badania z córką. Zmotywowały się wzajemnie, bo wiedzą że to ważne. Tym bardziej, że z chorobą nowotworową zmagały się bliskie im osoby. Tak samo uważa uważa pan Lesław z Przeworska, który choć kontroluje się systematycznie, postanowił wykorzystać możliwość badań bez skierowania i kolejek.

W przychodni onkologicznej od 9.00 na pacjentów umawianych wcześniej, na konkretne godziny, czekało pięciu lekarzy. To oni po wstępnej konsultacji decydowali o kolejnych badaniach. Można było sprawdzić poziom tzw. markerów nowotworowych np. PSA, ale też zrobić zdjęcie rentgenowskie płuc, a w przypadku pań mammografię lub USG piersi, a w oczekiwaniu na kolejne badania na przykład na specjalnym fantomie nauczyć się samokontroli piersi.

Zainteresowanie badaniami było duże, a tłumów udało się uniknąć tylko dzięki wcześniejszym rezerwacjom. Onkoczujność jest coraz większa, także na Podkarpaciu. Kolejne białe, różowe czy urologiczne soboty organizowane w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym cieszą się rosnącym zainteresowaniem.

Choć z udziałem w programach profilaktycznych ciągle nie jest jednak najlepiej, to białe soboty są także po to, aby rozmawiać o związanych z tym wątpliwościach. Dziś w ich rozwianiu pomagali między innymi studenci Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. W sumie z badań, konsultacji i profilaktycznych rozmów skorzystało ponad sto osób.

Źródło: TVP3 Rzeszów