Obrazek w tle dla TVP3 Rzeszów: Lekarze rzeszowskiej Kliniki Gastroenterologii wśród najlepszych w Polsce

9 marca 2023

Lekarze z Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie pobili swój własny rekord wykonując w ubiegłym roku ponad osiem tysięcy małoinwazyjnych zabiegów z wykorzystaniem endosonografu – w tym ponad tysiąc na trzustce i drogach żółciowych. To stawia klinikę w krajowej czołówce.

TVP3 Rzeszów

Jednym z zabiegów, w których specjalizują się rzeszowscy lekarze jest tzw. ECPW. To skuteczna metoda oceniająca drogi żółciowe i przewody trzustkowe. Ale też sposób na usunięcie kamieni, założenie protezy lub pobranie wycinków bez rozcinania brzucha. W tym przypadku trzy kamienie dróg żółciowych u młodej pacjentki udało się usunąć w kilkanaście minut. A to tylko jeden z wielu przykładów.

Rzeszowskim lekarzom udaje się systematycznie zwiększać liczbę takich zabiegów. W czym pomaga sprzęt jakim dysponuje klinika, zespół który udało się stworzyć ale przede wszystkim stale podnoszone umiejętności lekarzy.

Efekt to coraz więcej pacjentów, którzy mogą być leczeni nowocześnie. I coraz większa renoma kliniki także poza granicami województwa. Na przykład Mirosław Musiał przyjechał na zabieg do Rzeszowa ze Świętokrzyskiego.

A lekarze rzeszowskiej kliniki już mają w planach kolejne nowości. Także z myślą o pacjentach, bo ich liczba systematycznie rośnie. A u prawie połowy wskazaniem do zabiegu są niestety choroby nowotworowe. Gdzie szybkość i skuteczność leczenia ma wyjątkowe znaczenie.

Więcej w relacji TVP3 Rzeszów: https://rzeszow.tvp.pl/68358783/lekarze-rzeszowskiej-kliniki-gastroenterologii-wsrod-najlepszych-w-polsce.

Źródło: TVP3 Rzeszów.