Obrazek w tle dla TVP3 Rzeszów: Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie szkolą swoich kolegów z innych ośrodków

9 kwietnia 2024

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie rozpoczęli szkolenia robotyczne dla swoich kolegów z innych ośrodków w Polsce. Chcą też stworzyć pierwsze w kraju centrum certyfikacji. Rzeszowski ośrodek w ubiegłym roku wykonał ponad 400 operacji robotycznych.

Rzeszowscy lekarze swoje certyfikacje zdobywali za granicą, wielokrotnie wyjeżdżając na szkolenia i zdając egzamin potwierdzający, że mogą samodzielnie wykonywać operacje robotyczne. Teraz, oprócz umiejętności, mają też  doświadczenie, którym zdecydowali się podzielić z lekarzami z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Teoria i umiejętności, w tym przypadku chirurga-urologa wspomagane są przez robota. Robot nie zastępuje lekarza, ale mu pomaga, chociażby w likwidowaniu drżenia rąk jak też optycznie  powiększa  pole operacji, co zwiększa jej precyzję. Ważne jest to, aby za konsolą czuć się pewnie, bo chodzi o pacjentów i ich bezpieczeństwo. Jest to możliwe tylko dzięki wielu godzinom ćwiczeń. Lekarze z Lublina, niektóre operacje mogli wykonać pod okiem bardziej doświadczonych kolegów z Rzeszowa, którzy już wiedzą jak pewnych rzeczy unikać, a inne usprawniać.

Szkolenie dla lekarzy z Lublina to pierwsze, ale na pewno nie ostatnie. Ośrodek Chirurgii Robotycznej przy USK w Rzeszowie jest w pierwszej trójce, jeśli chodzi o liczbę wykonywanych zabiegów robotycznych w Polsce. Refundacja kolejnych rodzajów jeszcze ją zwiększyła. Znacząco to zwiększa szanse na powstanie ośrodka certyfikacji właśnie w Rzeszowie.

ŹRÓDŁO: TVP3 Rzeszów, opracowanie własne