Obrazek w tle dla TVP3 Rzeszów: Więcej operacji robotycznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie

14 listopada 2023

Szansa na więcej operacji robotycznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie). Kolejny urolog lek. Jakub Kempisty, wykonał pierwsze po tzw. certyfikacji zabiegi z użyciem systemu da Vinci. To oznacza, że placówka ma już cztery zespoły, które mogą wykonywać takie operacje.

Jakub Kempisty jest starszym asystentem w Klinice Urologii i Urologii Onkologicznej. Aby dziś już samodzielnie z wykorzystaniem konsoli chirurgicznej sterować pracą robota, musiał przejść wieloetapowe i wielomiesięczne szkolenie, a potem cały proces tzw. certyfikacji w Klinice w Dublinie.

Kolejny certyfikowany chirurg konsolowy pomoże zwiększyć liczbę operacji robotycznych. Na początek tych związanych z rakiem prostaty, bo w tym zakresie szpital ma już dwa zespoły. Nie tylko z Podkarpacia, ale także w ościennych województw.

Chirurgia robotyczna w Rzeszowie rozpoczęła się właśnie od operacji urologicznych na wypożyczonym sprzęcie w maju 2021 roku. Ich liczba znacząco wzrosła odkąd szpital ma własny system da Vinci. I odkąd dzięki wspólnej pracy lekarzy z Rzeszowa, Warszawy i Szczecina udało się wycenić cała procedurę i przekonać NFZ do refundacji, a poznają go z bliska przyszli lekarze – studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego. Z robotyką zmierzą się wybierając specjalizację chirurgiczną.

USK w Rzeszowie jest jedynym na Podkarpaciu i jednym z ponad 20 w Polsce, gdzie wykorzystywany jest system da Vinci. Tylko w tym roku wykonano tu ponad 360 operacji robotycznych. Oprócz prostaty, także raka trzonu macicy i jelita grubego. Te zabiegi od sierpnia też są refundowane przez NFZ.

ŹRÓDŁO: TVP Rzeszów