Konsultantem wojewódzkim w dziedzinie dermatologii i wenerologii został prof. dr hab. n. med. Adam Reich, kierownik Kliniki Dermatologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, który w kwietniu br. został także wybrany na rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego na kadencję 2024-2028.
– Stworzenie w regionie oddziału dermatologicznego dla dzieci, równomierny dostęp do terapii biologicznych we wszystkich ośrodkach dermatologicznych w województwie, a także przywrócenie oddziału dermatologicznego w Przemyślu, to jedne z największych wyzwań stojących przed konsultantem wojewódzkim, uważa prof. Adam Reich. – Myślę, że na przestrzeni ostatnich kilku lat opieka dermatologiczna w województwie podkarpackim znacznie się poprawiła. Sądzę, że będzie jeszcze lepiej, kiedy powstanie Szpital Uniwersytecki. Jako konsultant wojewódzki będę chciał aktywnie wspierać tę inwestycję.
Prof. Adam Reich jest dermatologiem i wenerologiem, profesorem nauk medycznych, absolwentem kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, który ukończył z wyróżnieniem w 2002 roku. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 2006 roku za pracę pt. „Wybrane neuropeptydy w osoczu chorych na łuszczycę”, a stopień doktora habilitowanego nauk medycznych w 2011 roku za pracę pt. „Wpływ wąskozakresowego promieniowania ultrafioletowego B (311 nm) na ultrastrukturę i funkcję keratynocytów”, nagrodzoną przez ówczesnego Ministra Zdrowia. Tytuł profesora nauk medycznych został mu nadany w 2017 roku.
W latach 2007-2017 był związany z Katedrą i Kliniką Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, gdzie pracował jako asystent, adiunkt, a następnie profesor nadzwyczajny. Od 2017 kierownik Zakładu i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, w latach 2018-2024 dyrektor Instytutu Nauk Medycznych przy Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest założycielem pierwszej w Polsce Poradni diagnostyki i leczenia świądu. Ponadto od wielu lat jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD), a także należy do wielu międzynarodowych towarzystw naukowych. Autor licznych publikacji, laureat licznych nagród i wyróżnień.
– Dzięki działaniom konsultanta wojewódzkiego, pacjenci mają dostęp do niektórych innowacyjnych terapii, tłumaczy prof. Reich. – Poza zaszczytem, dla mnie funkcja konsultanta wojewódzkiego to przede wszystkim zobowiązanie, aby w regionie rozwijać dermatologię i dbać o naszych pacjentów. Będę starał się być jak najlepszym konsultantem.
fot. Jerzy Żygadło, PUW Rzeszów