Obrazek w tle dla Wręczono Złote Odznaki Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc

Wręczono Złote Odznaki Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc

16 maja 2024

Lek. Magdalena Rzeszutko-Grabowska, kierownik Kliniki Pulmonologii z Pododdziałem Alergologii i dr n. med. Ryszard Olesiejuk, kierownik Kliniki Pulmonologii i Chemioterapii w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc (PCChP) w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie) otrzymali Złote Odznaki Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc za zasługi dla pulmonologii. Przez lata byli przewodniczącymi lub członkami zarządu Podkarpackiego Oddziału Terenowego Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc (PTCHP). Uroczysta gala odbyła się w dniach od 9 do 12 maja 2024 roku, podczas 38 Zjazdu PTCHP w Bydgoszczy.

Jest to rodzaj ukoronowania mojej drogi zawodowej jak i funkcji jakie pełniłam w Podkarpackim Oddziale PTCHP, tłumaczy lek. Magdalena Rzeszutko-Grabowska. – Praca na rzecz Towarzystwa gwarantowała mi ciągły rozwój i podnoszenie kompetencji zawodowych, co dla lekarza jest najważniejsze.

Przez 3 kadencje funkcję przewodniczącego Podkarpackiego Oddziału PTCHP pełnił dr Ryszard Olesiejuk. – Była to dla mnie ogromna nobilitacja. Kierując Towarzystwem, mogłem promować nasze środowisko pulmonologów również wśród innych specjalności, organizując wspólne zjazdy czy konferencje. Cieszę się, że to zostało zauważone.

Do stolicy województwa kujawsko-pomorskiego przyjechało około 500 specjalistów – pulmonologów z całego kraju. Rzeszowski ośrodek reprezentowany był przez 8 lekarzy; dwoje z nich miało wystąpienia. Lek. Agnieszka Zalewska-Pastuła, zastępca kierownika Kliniki Gruźlicy i Chorób Płuc na temat „Polimorfizmu objawów klinicznych i radiologicznych i powikłań chorych na gruźlicę. Zachorowania rodzinne”, a wystąpienie lek. Katarzyny Osiniak z Kliniki Alergologii i Chorób Płuc dotyczyło przypadku „Pacjentki chorej na sarkoidozę, współistniejącej z astmą oskrzelową – leczonej biologicznie”. Prezentacje zostały bardzo wysoko ocenione.

To nie jedyne wyróżnienia. Aktywność Podkarpackiego Oddziału Terenowego PTCHP została doceniona i wyróżniona podczas Zgromadzenia Walnego. Rzeszowski ośrodek znalazł się wśród 5 najprężniej działających w kraju.

Dodajmy, że 38 Zjazd PTCHP w Bydgoszczy odbył się dokładnie w 90 rocznicę powstania Towarzystwa, które nieprzerwanie, choć pod różnymi nazwami, istnieje od 1934 roku.