Obrazek w tle dla XXIII Światowy Dzień Walki z Rakiem 2023

XXIII Światowy Dzień Walki z Rakiem 2023

4 lutego 2023

Dzisiaj obchodzimy XXIII Światowy Dzień Walki z Rakiem 2023 (World Cancer Day). Każdego roku diagnozę choroby nowotworowej słyszy 3,5 mln osób. W Polsce odnotowuje się rocznie ponad 160 tys. nowych zachorowań oraz około 100 tys. zgonów. Ponad 1 mln osób żyje z chorobą nowotworową. W 2020 roku w województwie podkarpackim zarejestrowano ponad 7556 nowych przypadków zachorowań. Zmarło 4430 osób. Najczęściej rozpoznawanymi nowotworami są: rak piersi, rak gruczołu krokowego, rak płuca, rak jelita grubego, rak skóry, rak trzonu macicy, rak jajnika.

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem pragniemy dać wyraz solidarności z naszymi Pacjentami i wszystkimi osobami chorymi, ale też zwiększyć świadomość dotyczącą objawów, diagnostyki i leczenia onkologicznego, dlatego też 18.02.2023 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im Fryderyka Chopina w Rzeszowie odbędzie się Biała Sobota. Szczegóły niebawem.

O zachorowaniach na nowotwory, na antenie Radia Via, mówi dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor USK w Rzeszowie – https://radiovia.com.pl/aktualnosci/dr-janusz-lawinski-o-zachorowaniach-na-nowotwory